[sam_zone id=1]

Unutkanlık nasıl önlenir?

Genç yaşlarda ortaya çıkan unutkanlığın tedavi edilebilen bir şey olduğunu belirten uzmanlar, unutkanlık konusunun yenilebilen bir hadise olduğuna değindiler ve unutkanlığı yenmenin püf noktalarını açıkladılar. Unutkanlık için önlem...

64
64

Genç yaşlarda ortaya çıkan unutkanlığın tedavi edilebilen bir şey olduğunu belirten uzmanlar, unutkanlık konusunun yenilebilen bir hadise olduğuna değindiler ve unutkanlığı yenmenin püf noktalarını açıkladılar.

Unutkanlık için önlem alın

Uzmanlar, beslenme bozukluğu, stres, depresyon, vitamin eksikliği, aşırı yorgunluk, bilgisayar ve akıllı cihazların aşırı kullanımının unutkanlığı tetikleyen nedenler arasında olduğunu belirtiliyorlar.
Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Bilge Çetin, genellikle çok beliti vermeden gizlice ilerleyen unutkanlığa karşı alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.

Vitamin eksikliği unutkanlığa neden olur

Uzmanlar erken yaşlarda telefon numaralarının hatırlanamaması, yol ve adreslerin çabucak unutulması belki algının ve dikkatin çok verilmemesinden kaynaklı olabileceğini ancak bunun bir alışkanlık haline dönüştürülmesi ile beraber unutkanlığın yerleşeceğini belirtiyorlar.

Unutkanlığı önlemek için spor yapın

Unutkanlığın yaşlılıkta çok belirgin bir hal almaması için uzmanlar önerilerde bulunuyorlar.
Uzmanlara göre besinlere dikkat etmeli, vitamin oranı yüksek gıdalar tüketilmeli ayrıca bol bol spor yapılmalı.

Unutkanlığı önlemek için;

– Bol sebze ve meyve tüketin.
– Stresten uzak durun.
– Alkolden uzak durun.
– Fındık, ceviz, badem, çekirdekli kuru üzüm,balık gibi gıdalar tüketin
– Kaliteli bir uyku uyuyun
– Açık hava yürüyüşleri ve spor yapın
– sosyal ilişkileri geliştirin ve kitap okuyun

In this article