DTCF’deki ihraçlara Songül Öden ve Şebnem Bozoklu’dan tepki

Ünlü oyuncular Songül Öden ile Şebnem Bozoklu, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’ndeki akademisyen ihraçlarına tepki gösterdi. Dün Resmi Gazete’de yayınlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde...

2
2

Ünlü oyuncular Songül Öden ile Şebnem Bozoklu, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’ndeki akademisyen ihraçlarına tepki gösterdi.

Dün Resmi Gazete’de yayınlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türkiye’de kamu kurumlarında çalışan pek çok kişinin işine son verildi.

Yeni KHK’den akademisyenler de nasibini aldı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü neredeyse dağılma noktasına geldi. Her iki fakültede ve bölümde ders verebilecek yeterli sayıda akademisyen kalmadı.

Ünlü oyuncu Songül Öden sessiz kalmadı

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’ndeki kıyıma, bu okuldan mezun olan ünlü oyuncu Songül Öden de tepki gösterdi.

‘Tarifsiz kederliyim’

Öden, kişisel Twitter hesabı üzerinden, “Mahmut Hoca, Türkiye için neyse; Selda Öndül, Tülin Sağlam ve Elif Çongur, Dil ve Tarih Tiyatro Bölümü öğrencileri için odur. Tarifsiz kederliyim” açıklamasını yaptı.

Songül Öden DTFC’deki ihraçlara sessiz kalmadı

1981 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Öden, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünde Oyunculuk Anasanat Dalı’nda eğitim gördü. 37 yaşındaki oyuncu, 1999 yılında Ferhunde Hanımlar ile adım attığı televizyon dünyasında Vasiyet, Havada Bulut, Gümüş, Vazgeç Gönlüm, Mükemmel Çift, Umutsuz Ev Kadınları, Serçe Sarayı ve Ekşi Elmalar gibi yapımlarda yer aldı.

Birçok tiyatro oyununda da oynayan Öden’in çok sayıda ödülü de bulunuyor.

Şebnem Bozoklu da tepkili

Fakültedeki akademisyen ihraçlarına bir başka ünlü oyuncu Şebnem Bozoklu da tepki gösterdi. Bozoklu, #DTCFTiyatroYalnızDeğildir ve #hocamadokunma hashtag’leriyle “Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünün tüm hocaları ihraç edilmiş” tweet’ini attı.

DTFC’deki ihraçlara Şebnem Bozoklu da tepki gösterdi
In this article