[sam_zone id=1]

Şener Şen tanınınca şaşırdı!

Türk sinemasının usta ismi Şener Şen, Etiler’de alışveriş yaparken görüntülendi. Montunun şapkasını takan Şen, karşısında basın mensuplarını görünce bir hayli şaşırdı. Evinin sokağındaki marketten alışveriş yapan usta oyuncu,...

44
44

Türk sinemasının usta ismi Şener Şen, Etiler’de alışveriş yaparken görüntülendi. Montunun şapkasını takan Şen, karşısında basın mensuplarını görünce bir hayli şaşırdı.

Evinin sokağındaki marketten alışveriş yapan usta oyuncu, muhabirleri görünce şaşırdı.

Şener Şen: Sizden korkuyorum artık!

Kapşonunu taktığı montla elinde poşetle yürüyen sanatçı, “Beni bu halde nasıl tanıdınız? Sizden korkuyorum artık” diyerek muhabirlere takıldı.

Uzun zamandır ekranlarda olmayan Şen, soruları, “Röportaj yapmıyorum” diyerek kibarca geri çevirdi.

Cumhurbaşkanlığı ödül töreninde çok konuşulmuştu

2016 Aralık ayında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında sinema alanında ödül alan sanatçı Şener Şen, “Bu ödülü toplumsal barışımıza katkısı olması umuduyla kabul ediyorum” demişti.

Şener Şen’in kariyeri

26 Aralık 1941 tarihinde, o zamanlar marangozluk yapan ünlü oyuncu Ali Şen’in oğlu olarak Adana’da dünyaya geldi. Sanat hayatına İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahneye çıkarak başladı. Babası gibi sinema sanatçısı olmak istemeyen Şener Şen, kendisini tiyatro oyunculuğuna adadı. Radyo tiyatrolarında da oynadı. Ancak tiyatrodan elde ettiği kazanç yetmediği için sinemaya girmek zorunda kaldı. Dublajdan tanıdığı yönetmenlere, “Figüran olarak beni de çağırın. Ama bir şartım var, yevmiyemi o gün alayım” der.

Her işi yaptı

Sinemaya ilk adım attığı yıllarda figüranlık dahil her işi yaptı. Beş yıl boyunca – bazı filmlerde sadece dans etmek veya başrol oyuncusundan dayak yemek gibi- küçük rolerde yer aldı. Kariyerinde dönüm noktası 1975 yılında Ertem Eğilmez’in filmi Hababam Sınıfı’ndaki ‘’Badi Ekrem’’ tiplemesi oldu. Aynı filmde İnek Şaban tiplemesi ile ün yapan Kemal Sunal ile müthiş bir ikili oluşturdu ve o yıllarda büyük gişe hasılatı yapan Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Tosun Paşa, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı ve Davaro gibi filmlerde oynadı.

1984’e kadar yardımcı rollerde oynadı

Şener Şen, 1984’e kadar yardımcı roller oynadı. O dönemde Anadolu piyasasına hâkim olan işletmecilerin, Arzu Film ve Ertem Eğilmez’e yaptıkları baskı sonucunda artık başrollerde oynaması gündeme gelir. Ancak o güne kadar özellikle Kemal Sunal ve İlyas Salman’la birlikte yaptığı filmlerde oynadığı uyanık, üçkâğıtçı, sahtekâr, dolandırıcı tiplemeleri canlandırmış olan Şen bu kez halkın istediğini yapmamayı seçti. “Onların istediği filmi yapmam, başrol oynayacaksam kendi istediğim filmi yaparım” diyerek Başar Sabuncu’nun Namuslu filminde ilk kez başrole çıktı.

Ali Rıza Bey karakterini canlandırdı

Filmde canlandırdığı Ali Rıza Bey karakteri işine son derece bağlı bir mutemettir. Bu nedenle çevresindekilerce hor görülür. Zimmetine para geçirdiği söylentileri ortalığa yayılınca itibar görür ve el üstünde tutulmaya başlar. Ertem Eğilmez’in bu film için ona “Eğer bu film tutmazsa senin hayatın başlarken biter. Bir daha bir fırsat yakalayamazsın. Ama öbürünü seçersen yılda beş, altı film yaparsın, para da kazanırsın” demesine rağmen, Namuslu o yılın en iyi iş yapan filmleri arasına girdi ve Şener Şen’in sinema kariyerindeki ikinci perde açıldı.

In this article