[sam_zone id=1]

Panik atak nedenleri

Panik atakların pek çok nedeni olabilir. Panik atak nedenleri bulunursa atağın tedavisi daha etkili sonuç verilebilir. Peki panik atak neden olur? Panik tak gelişmesinde genetik ve biyokimyasal faktörler...

69
69

Panik atakların pek çok nedeni olabilir. Panik atak nedenleri bulunursa atağın tedavisi daha etkili sonuç verilebilir. Peki panik atak neden olur?

Panik tak gelişmesinde genetik ve biyokimyasal faktörler etkilidir. Ayrıca atak gelişmesinde fobiler de yer alır.

Panik ataklar depresyon, alkol, sigara bağımlılığı, intihar riski ve mevsimsel duygu durum bozukluğu ile yakından ilgilidir. Kış aylarında çıkan depresyon şekli ataklarda daha riskli olabilir.

Panik atakta aniden gelişen ölüm veya dehşet duygusu yaşanmasında kişide hiperventilasyon açığa çıkar. Hiperventilasyon ise kontrol edilemeyen sık ve derin nefes alıp vermedir.Bu durum kendisi kanda oksijen ve karbondioksit dengesini bozarak birçok fiziksel belirti yaşanmasına neden olabilir.

Panik ataklar nasıl oluşur

Ciddi bir hastalık yahut kaza, bir yakının ölümü gibi kişide derin bir travma yaratacak sorunlar sonrası oluşabilir.
travma sonrası stres bozukluğu olarak adlandırılan durum panik atak nedenleri arasında sayılabilir.

Panik atak krizlerine uyuşturucu kullanımı ve alkol sigara gibi bağımlılıklar da neden olabilir. Uykuda bile başlayabilir.

Bazı tıbbi ilaçlar panik ataklara neden olabilir. 40 yaşından sonra başlayan panik ataklara depresyon veya başka zihinsel sorunlar neden olabilir.

In this article