[sam_zone id=1]

Türkiye onu konuşuyor! Özgür Demirtaş kimdir?

Türkiye onu konuşuyor: Prof. Dr. Özgür Demirtaş.., CNN Türk ekranlarında Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılmış ve Türkiye’nin ekonomisiyle ilgili yaptığı çarpıcı tespitlerle gündeme oturmuştu. Sosyal medyada da oldukça...

565
565

Türkiye onu konuşuyor: Prof. Dr. Özgür Demirtaş.., CNN Türk ekranlarında Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılmış ve Türkiye’nin ekonomisiyle ilgili yaptığı çarpıcı tespitlerle gündeme oturmuştu. Sosyal medyada da oldukça konuşulan Demirtaş’a övgüler yağdırılmıştı. Peki Türkiye’nin son günlerde gündemine oturan ismi Özgür Demirtaş kimdir?

Özgür Demirtaş kimdir?

Gelin onu yakından tanıyalım…

Özgür Demirtaş, ülkemizin başkenti Ankara’da dünyaya geldi. Demirtaş, ilk öğrenimini Manisa’nın Salihli ilçesinde tamamladı. Orta okul ve liseyi de İzmir’de bitiren Demirtaş, üniversitelere giriş sınavında büyük bir başarı yakalayarak Türkiye’de ilk 50 öğrenci arasında girdi. Demirtaş, Boğaziçi Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünü tercih etti ve burayı da başarıyla bitirdi.

Boğaziçi Ünivesitesi’nden ABD’ye

Demirtaş, Boğaziçi Üniversitesi‘ndeki eğitiminin ardından ABD’ye gitti. Burada Boston College’da Finans dalında doktora eğitimini tamamladı. 2003 yılına geldiğimizde Yardımcı Doçent ünvanını alan Demirtaş, New York’ta bulunan bir üniversitede akademik çalışmalara başladı.

Özgür Demirtaş kimdir
Özgür Demirtaş kimdir

ABD’de Tenür ünvanını aldı

ABD’de sayısız başarılara imza atan Demirtaş, 2007’de City University of New York’ta Tenür ünvanını aldı. Bu ünvanla birlikte Demirtaş, ömrünün sonuna kadar üniversitede çalışma ve buradan çıkarılamama hakkını elde etti.

2012’de Türkiye’ye döndü

Demirtaş, bu hakkından vazgeçerek 2010 yılında Sabancı Üniversitesi‘nde İşletme Fakültesi Finans Kürsüsü Başkanlığı ve Profesörlük teklifi aldı. Bu teklifi kabul eden Demirtaş, 2012’de Sabancı Üniversitesi’ne geldi.

Demirtaş, o günden bugüne çalışmalarını Türkiye’de sürdürüyor.

In this article