[sam_zone id=1]

Meme kanserinde erken teşhis

Meme kanseri erken tanı ile hayat kurtarıyor. Türkiye’de meme kanserinin erken teşhisinin yüzde 5 olduğunu söyleyen uzmanlar erken teşhisin önemini vurguladılar. Meme’de kitle kontrolü İlk olarak kadınlar kendi...

60
60

Meme kanseri erken tanı ile hayat kurtarıyor. Türkiye’de meme kanserinin erken teşhisinin yüzde 5 olduğunu söyleyen uzmanlar erken teşhisin önemini vurguladılar.

Meme’de kitle kontrolü

İlk olarak kadınlar kendi memelerini tanımalılar. Memeler düzenli aralıklarla kontrol edilmeli, değişiklikler incelenmelidir. Herhangi bir şey fark etmeseler de aralıklı periyodlarla doktor kontrolünden geçmelilerdir.

Meme kanseri konusunda halkın bilinçlenmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, kadınların yaşlarının 35-40 arasına geldiğinde mammografi çekmeleri gerektiğini savunuyorlar. 40 yaşından sonra yıllık muayene, mammografi ve ultrasonografi kontrollerine devam edilmeli.

Meme kanserinde erken teşhisin önemi

Maksat, meme kanserini erken yakalamak. Erken yakalanırsa eğer yüzde yüz tedavi edilebiliyor. Yakınlarımda meme kanseri yok ben de olmaz demeyin. Meme kanseri yüzde 90 tesadüf ile olur.

Yüzde 10 aile kalıtsallığı ile geçen meme kanseri, erken teşhis edilmeli ve güvenli bir şekilde tedavi edilmelidir. Özellikle ailelerinde genç yaşta meme kanseri çıkan kişilerin kanser taramalarına 10 yıl önce başlamaları gerekiyor.

Mammografi zararlı mı

Mammografinin zararlı olduğuna yönelik halk arasında bir söylenti dolanıyor. Mamografinin zararından çok yararının olduğunu belirten uzmanlar, radyasyonun asgari düzeyde olduğunu belirtiyorlar.

In this article